Granuliniai katilai
Granuliniai katilai yra viena iš pažangiausių ir patogiausių eksploatuoti šildymo sistemų. Apšildant įvairių paskirčių patalpas tampa svarbus ne tik valdymas, bet ir šildymo kaštai. Granulės yra viena iš pigiausių kuro rūšių, todėl toks šildymo būdas yra labai populiarus.
Tam, kad būtų užtikrintas šilumos sistemos efektyvumas, reikia rinktis katilą, kuris turi aukštą naudingumo koeficientą, nes tik tuomet bus mažos kuro sąnaudos. Pavyzdžiui, nuo 85 proc. naudingumo koeficientas leis gerokai sutaupyti šildymui. Ruošiantis įsigyti granulinį katilą būtina įsitikinti, kad yra apsauga nuo liepsnos patekimo į kuro talpyklą, kuri dar vadinama bunkeriu, dingus elektros tiekimui. Tai labai svarbu, nes būtent tokiuose katiluose yra didžiausia užsidegimo grėsmė.
Granulinių katilų rūšys
Granuliniai katilai gali būti automatizuoti ir nepilnai automatizuoti. Pavyzdžiui, automatinis granulių uždegimas bus patogesnis naudoti, tik dingus elektrai jis saugiai užges ir darbas bus atnaujintas jai atsiradus. Automatika suteiks daugiau patogaus valdymo galimybių. Verta paminėti ir tai, kad nebūtinai galima šildytis tik granulėmis. Kai kurie granuliniai katilai yra sukurti taip, kad galima naudoti ir malkas.
Pagal degiklio veikimo principą granulinis katilas gali būti su įmontuojamais degikliais į katilą ir su šnekiniu padavimo degikliu. Įmontuojamas degiklis tinkamas ir turimam katilui. Aukštas naudingumo koeficientas bus pasiektas tik deginant aukštos kokybės medžio granules. Vienas iš svarbiausių tokio degiklio privalumų – galimybė automatiškai nustatyti degiklio galią. Be to, turint termostatą galima bus visiškai automatizuoti katilo darbą.
Šnekinis degiklis gali turėti granulių padavimą iš šono arba iš apačios. Turint tokį katilą bus galima deginti tiek medžio, tiek ir anglių granules. Taip pat, kai kurie tokio veikimo principo degikliai skirti deginti šiaudų granules, saulėgrąžas ar grūdus. Pagrindinis privalumas – ilgaamžiškumas, nes gedimai pasitaiko itin retai, o remonto išlaidos įprastai nedidelės.
Privalumai ir trūkumai
Renkantis šildymo sistemą tenka įvertinti privalumus ir trūkumus. Ne išimtis ir granuliniai katilai. Tai vienas iš pigiausių būdų, nes granulių kaina nėra didelė. Palyginus šildymą dujomis ir granulėmis galima sutaupyti iki 40 proc. šildymui. Mėgstantys komfortą gali teigiamai įvertinti tokius katilus, nes turint standartinį bunkerį granulėmis reikės jį papildyti tik kas 3–7 dienas. Automatizuotas darbas leidžia tiksliai valdyti katilo ir karšto buitinio vandens temperatūrą, patalpų temperatūros reguliavimą ir kitas funkcijas. Ilgaamžiškumas – dar vienas privalumas.
Norint įsirengti granulinį katilą reikia turėti pakankamai erdvią katilinę, todėl ne visi gali pasirinkti tokį šildymo būdą. Be to, įsirengimo kaina pakankamai didelė. Jeigu ieškomas pats pigiausias šildymo būdas, tai granulinis katilas netiks, nes jo šildymo kaštai apie 30 proc. didesni, nei šildantis kietu kuru, kuris pirmauja pagal mažas šildymo išlaidas. Priklausomai nuo katilo, reikės jį nuolat papildyti granulėmis bei valyti. Valymo procesas gali būti reikalingas 1 kartą per metus, kas 3 mėnesius ar dažniau. Tai priklauso nuo pasirenkamo katilo.
Žinant pagrindinius privalumus ir trūkumus, galime objektyviai vertinti. Atminkite, kad nėra tokios šildymo sistemos, kuri turės tik privalumus ir nė vieno trūkumo. Ieškant gero komforto lygio ir mažų šildymo išlaidų santykio – šildymas granulėmis yra puikus pasirinkimas. Tinkamai parinktas, sumontuotas ir eksploatuojamas granulinis katilas padės sumažinti šildymo kaštus. Tai saugus ir efektyvus būdas apšildyti įvairaus dydžio patalpas išlaikant pakankamai aukštą komforto lygį.