Kieto kuro katilai

Lietuvoje kieto kuro katilai yra populiariausias būdas apšildyti namus, daugiabučius, kotedžus, gamybines ir komercines patalpas šaltuoju metų laiku. Šiluma išgaunama ne tik iš malkų ar akmens anglių, bet ir iš kokso, medžio pjuvenų, durpių briketų ir įvairių medienos atliekų. Statant ar renovuojant savo būstą tenka apsispręsti, kokiu būdu reikės jį apšildyti.

Kieto kuro katilo privalumai ir trūkumai

Šildymas kietu kuru yra pigiausias būdas. Tai patikima ir ilgaamžė sistema, kurią įsirengti nereikia labai didelių investicijų palyginus su kitais būdais. Taip pat kieto kuro sistemos išlaikymas kainuoja pigiau, nei kitų sistemų. Prie privalumų reikėtų priskirti ir lengvą valdymą, kurio veikimo principus galima perprasti labai greitai. Be to, nepriklausymas nuo dujų tiekimo daugeliui tampa privalumu, juk Lietuvoje kieto kuro galime įsigyti labai pigiai ir paprastai.

Kaip ir bet kuris kitas šildymo būdas, taip ir kieto kuro turi trūkumų. Patalpose svyruos temperatūra, nes neįmanoma užtikrinti nuolatinio degimo ir tokios pačios temperatūros palaikymo. Daugelis vertina komfortą, tad vertėtų pagalvoti ar bus priimtina nuolat skirti laiko kieto kuro įsigijimui ir sandėliavimui bei katilo kūrenimui. Be to, katilą reikės valyti ir jį prižiūrėti. Taip pat reikia tinkamai įrengti katilinę, o nedideliuose būstuose ne visuomet yra pakankamai vietos.

Kaip pasirinkti tinkamą kieto kuro katilą?

Tam, kad nesuklysti, reikia įvertinti numatomų šildomų patalpų plotą, šilumos varžą ir pasirinkti priimtiniausią kuro rūšį. Taip pat svarbu, kur jis stovės ar reikės karšto vandens ir, koks degimo laikas vienu užkrovimu reikalingas. Specialistai kiekvienu individualiu atveju apskaičiuoja kieto kuro galingumą, kurio reikės.kieto kuro katilai

Kaip pavyzdį galima pateikti standartinį katilo galingumo parinkimo variantą. 1 KW gali apšildyti 10 kvadratinių metrų, skaičiuojant, kad lubų aukštis yra 2,5–3,00 metrai. Vis dėl to, tam, kad tinkamai parinkti katilą, reikia įvertinti, kaip gerai yra apšiltinti pamatai, sienos, stogas. Nuo šilumos varžos priklauso, koks galingumas bus tinkamas.

Svarbu apsispręsti kokiu kuru šildysite patalpas. Galima tik malkomis arba tik anglimis, arba derinti kelis būdus, kuriems tinkami universalūs katilai. Taip pat norint daugiau komforto, tenka rinktis ilgesnį įkrovos degimo laiką.

Kieto kuro katilų rūšys

Kieto kuro katilai pagal degimo būdą skirstomi į viršutinio, apatinio ir dujų generavimo katilus. Pastarasis turi aukštesnį naudingumo koeficientą, nes nevyksta tiesioginis degimas, o deginamos iš medienos išsiskiriančios dujos. Jis lengviau valdomas ir tinkamesnis šiuolaikiškai įrengtoms katilinėms. Viršutinio degimo katilo sunkiai reguliuojama degimo galia, nes deginamas visas kuras iškart, o apatinio degimo katile dega tik apatinis malkų sluoksnis ir toks būdas yra efektyvesnis.

Rinkoje siūlomi ketaus ir plieno katilai. Kiekvienas iš jų turi savo privalumų ir trūkumų. Ketaus katilas atsparesnis korozijai, priešingai, nei plieninis, tad jam nėra pavojingas susidarantis kondensatas. Jei pavyks jį apsaugoti nuo staigių temperatūrų pokyčių, tai toks katilas bus ilgaamžis. Tiesa, jį sudėtinga valyti, todėl ilgainiui šilumos naudingumo koeficientas sumažės. Toks pasirinkimas netiks tiems, kurie nori daugiau valdymo galimybių ir komforto. Jei ketaus katile galima ne taip atidžiai rinktis kurą, tai plieniniame tikrai negalėsite kūrenti šlapių malkų, nes ant sienelių kaupsis kondensatas, kuris paspartins korozijos procesus. Plieninio katilo privalumas – aukštesnis naudingumo veikimo koeficientas ir geras valdymas.

Pagrindinis šildymo sistemos elementas yra katilas. Tik teisingai parinkus jo galingumą, rūšį bei tinkamai sumontavus galima tikėtis geriausių rezultatų. Šildymo kaštai bus maži, o pasiektas komforto lygis kuo aukštesnis. Rinkdamiesi šiuolaikiškus kietuosius katilus mes pasirenkame ekonomišką būdą bei paprastą jų eksploataciją.

Prenumeruok naujienas
Lietuvos gamintojai