Namo projektas
Nusprendus statyti namą reikia pasirūpinti ne tik sklypu, leidimais ir pinigais, bet ir namo projektu. Tam, kad jis būtų parengtas tinkamai, reikia surasti architektą, kuris pasirūpins tuo. Namo projektą sudaro bendroji, architektūrinė ir konstrukcinė dalys, sklypo genplaninė ir lauko inžinerinių tinklų projektas.
Kokie dokumentai reikalingi?
Labai svarbu rengiant namo projektą atminti, kad jau nuo 2014 m. sausio 1 dienos turi būti projektuojami ir statomi B energetinės klasės namai, o nuo 2016 m. sausio 1 dienos – tik A energetinės klasės namai. Tam, kad projektavimo darbai būtų pradėti, reikia turėti šiuos dokumentus:
Pažymėjimas apie Nekilnojamojo turto registre įregistruotą žemės sklypą ir teises į jį. Jis išduodamas Registrų centre.
Topografinės nuotraukos, kurios atliktos ne vėliau, kaip prieš vienerius metus.
Sklypo ribų planas.
Kartais prireikia ir kitų dokumentų, pavyzdžiui, sklypo bendrasavininkų ar banko sutikimas. Rengiantis rekonstrukcijai reikės papildomai pateikti pastato inventorinę bylą.
Turint visus reikiamus dokumentus būtina gauti leidimus skirtus namo statybai. Tai galite atlikti patys, o jei neturite laiko, tai patikėti projektavimo įmonei arba architektų biurui. Jei apsispręsite patys gauti reikiamus dokumentus, tai reikės kreiptis į savivaldybę, kurioje jums išduos projektavimo sąlygų sąvadą. Jame bus nurodyti reikalavimai, kurių reikės laikytis rengiant namo projektą. Šis procesas gali užtrukti nuo 1 iki 6 mėnesių. Po to reikia gauti, priklausomai nuo poreikių, elektros, vandentiekio, nuotekų, dujų prisijungimo sąlygas. Verta paminėti, kad galima užsakyti grunto tyrimus, kurie padės projektuojant parinkti tinkamą pamatą. Gavus reikiamus dokumentus galima susitikti su architektu.
Kokį namo projektą pasirinkti?
Namo projektas gali būti individualus ir kartotinis. Pastarasis kainuos pigiau, galėsite greičiau pradėti statybas ir turėsite galimybę pamatyti jau įgyvendintą projektą. Kartotinis reiškia, kad toks projektas jau yra sukurtas, o individualus bus kuriamas tik jums ir jūsų poreikiams. Tiesa, net ir kartotinį projektą galima šiek tiek keisti ir susikurti sau tinkamus namus. Jei pavyks rasti tokį, kuris jums tinka, tai statybos bus pradėtos greičiau.
Dažnai nutinka taip, kad netinka kartotinis ir užsakomas individualus projektas. Jis kainuoja nuo 3 tūkstančių litų. Kuo daugiau idėjų norite įgyvendinti ir, kuo tai sudėtingiau atlikti, tuo kaina bus didesnė. Labai svarbu pasirinkti gerą architektą, tačiau vien rekomendacijomis pasikliauti nevertėtų. Peržvelgę jau esamus projektus, galėsite suprasti, kurio specialisto namų projektavimo stilius patinka, o kurio ne. Be to, nevertėtų viso darbo palikti architektui, todėl visuomet išsakykite savo norus ir dalyvaukite projektavimo procese.
Planuojant namo dydį ir patalpų išdėstymą reikia įvertinti jūsų norus. Žinoma, į architekto rekomendacijas ir pasiūlymus taip pat verta atkreipti dėmesį. Nepamirškite, kad tame name gyvensite jūs, o ne svetimi žmonės, todėl reikia rinktis tik tai, kas jums patinka. Būtinai galvokite apie praktiškumą, pavyzdžiui, nebūtina statyti 200 kvadratinių metrų namą, gal jūsų šeimai pakanka gero patalpų išdėstymo ir užteks 150 kvadratinių metrų.
Po pirmojo susitikimo su architektu reikia sudaryti sutartį ir sutarti dėl darbų atlikimo laiko. Vėliau susitikimų skaičius priklauso nuo to, kaip greitai suderinsite visas projekto detales. Po to parengiama techninė projekto dokumentacija ir ruošiamas prašymas statybų leidimui gauti. Jei to negalite atlikti patys, tai jums gali padėti architektas. Paskutinis etapas – projektas pateikiamas „Infostatyba“ sistemoje ir laukiamas atsakymas. Gavus leidimą iš savivaldybės pradedamos namo statybos.