Asbestas - vėžinių susirgimų priežastis
Asbesto pavojingumas sveikatai žinotas jau senai, tačiau tik palyginti nesenais tyrimais pavyko susieti kvėpavimo organų vėžinius susirgimus su asbesto dulkėmis. Pavojus atsiranda asbestinius statinius, konstrukcijas ir gaminius laužant, ardant ar apdorojant, kai aplinkoje pasklinda labai smulkios, akimi nematomos skaidulos. Žmogui įkvepiant asbesto skaidulas, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį, tapdamos įvairių nepagydomų vėžinių susirgimų bei asbestozės priežastimi.
Įkvėptos asbesto dulkės gali sukelti šiuos negalavimus:
- Pneumokoniozė (asbestozė) - chroniška plaučių liga, kuria sergant sumažėja plaučių tūris ir jie mažiau išsiplečia kvėpuojant. Šios ligos simptomai — dusulys, sausas kosulys, švogždžiantys garsai plaučiuose kvėpuojant, krūtinės skausmai. Esant nuolatinėms didelėms įkvepiamo asbesto dozėms simptomai pasireiškia jau po 3 — 5 metų;
- Pleuros ir pilvaplėvės mezoteliomos - paviršinio audinių sluoksnio vėžinis susirgimas. Liga paprastai diagnozuojama tik praėjus daugeliui metų nuo to momento, kai patiriamas pirmasis asbesto poveikis, o jos latentinis periodas dažna būna ilgesnis nei plaučių vėžio. Meziotelioma greitai progresuoja ir pasibaigia mirtimi;
- Bronchogeninę karciomą.
Asbestas gali sukelti ir kitų organų vėžinius susirgimus. Tyrimai rodo, kad susirgimų ir mirčių kiekis nuo virškini-
mo trakto organų vėžio tarp dirbančiųjų asbesto pramonėje yra didesnis už vidutinį statistinį skaičių tarp nedirbančių. Žinomi atvejai, kai asbestas buvo inkstų, gerklų vėžio, imu-
ninės sistemos nusilpimo priežastimi.
Draudžiamas Lietuvoje ir Europos sąjungoje
Dėl asbesto poveikio kasmet Europoje apytiksliai užregistruojama apie 20 000 mirčių nuo plaučių vėžio. Dažniau-
siai kenksmingas poveikis pasireiškia po 20–30 metų. Pagal kenksmingumą asbestas prilyginamas arsenui ir gyvsidabriui.
1976 m. asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga. Teisės aktais nuo 2005 m. sausio 1 d. Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, naudoti asbestą ir kitus jo turinčius gaminius yra uždrausta. Tačiau sąlytį su asbestu ar jo turinčiais gaminiais vis dar turi gana daug žmonių.
Nauji banguoti lakštai - saugūs
Šiuolaikiniai banguoti stogo lakštai gaminami iš pluoštinio cemento. Jo sudėtyje jau seniai nebėra asbesto, o patvarumu ir ilgaamžiškumu jis gerokai lenkia kai kur net pusę amžiaus atitarnavusį pilkąjį “šiferį”
Komentarai (2)
Susijusios naujienos
-
Kaip gauti paramą stogams keisti – pagrindiniai reikalavimai 2020-03-02
Kaimų gyventojai, norintys pakeisti asbestinius namų stogus, nuo kovo 2 d. galės teikti paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.
-
Savivaldybės kviečia pasirūpinti asbesto išvežimu 2017-08-04
Lietuvoje iki šiol gausu Sovietinių laikų palikimo - asbestinių stogų. Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija, bendradarbiaudama su savivaldybėmis, kviečia gyventojus išsivalyti nuo sveikatai kenksmingo asbeto atliekų. Gyventojai yra skatinami teikti paraiškas savivaldybėms dėl nemokamo asbesto išvežimo ir pridavimo į specialias atliekų aikšteles.
-
Aplinkos ministerijai šalinti asbestą trūksta noro ir lėšų 2017-01-04
Už švarią ir sveiką aplinką atsakinga Aplinkos ministerija vėžį keliantį asbestą šalina tik popieriuje. Nuo 2008-ųjų pasistūmėta minimaliai. „2008-ieji – krizės metai Lietuvoje, todėl lėšos buvo paimtos spręsti svarbesnius klausimus“, – teigia Aplinkos ministerijos vyriausioji patarėja Vilma Karosienė. Tačiau krizė baigėsi, o veiksmų plano, kuris taisytų situaciją, nėra iki šiol.
-
Sustabdytas paraiškų rinkimas individualių namų atnaujinimui finansuoti 2016-05-06
Pasibaigus priemonei skirtoms lėšoms 2016 m. gegužės 6 d.sustabdytas fizinių asmenų projektų registracijos formų priėmimas dėl atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo individualiuose namuose bei gyvenamųjų namų atnaujinimo (modernizavimo) finansavimo.