Keičiasi renovacijos rėmimo tvarka
Tikisi paspartini finansinių reikalų sutvarkymą
Aplinkos ministro Kęstučio Navicko teigimu, naujasis projektas sudarys sąlygas apie 500 daugiabučių administratorių kreiptis į finansuotojus, pavyzdžiui, bankus, dėl paskolos sutarčių pasirašymo bei po to žengti į kitą renovacijos etapą – pradėti rangos darbus.
Paramos teikimo schema, kai apskaičiuoto dydžio valstybės parama išmokama per kelis metus nurašant palūkanas iki 0 procentų, nepriimtina gyventojams, sudėtinga administruoti, o finansų įstaigos pagal šią schemą atsisako dalyvauti programos įgyvendinime ir finansuoti projektus.
Nuo 2013 m. Lietuvoje jau modernizuoti 1 605 daugiabučiai. Šiuo metu renovuojami dar 433 namai. Pagal praėjusiais metais paskelbtą, vadinamą trečiąjį kvietimą, jau suderinta 409 naujų investicinių planų – tiek namų yra prie renovacijos starto linijos šiemet.
Tačiau, kaip konstatavo Aplinkos ministras, renovacijos tempai kiek lėtėja ir procesui paskatinti yra reikalingos naujos priemonės. Viena iš tokių priemonių – naujasis nutarimas. Jo spartų priėmimą akcentavo ir premjeras Saulius Skvernelis, atkreipęs dėmesį, kad „daugiabučių renovacija yra viena iš dabartinės Vyriausybės prioritetų“.
Projektu taip pat pakeistos mėnesinės įmokos, susijusios su atnaujinimo (modernizavimo) projekto investicijų apmokėjimu, apskaičiavimo formulė, kas leis įgyvendinti efektyvesnius projektus siekiant ne tik C energinio naudingumo klasės, bet ir aukštesnės energinio naudingumo klasės.
Sistema – palankesnė socialiai remtiniems
Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja Gintarė Burbienė teigia, kad priėmus naująją tvarką, renovuojamo daugiabučio gyventojai valstybės paramos naudą pajus iš karto, kadangi 15 proc. paramos suma bus pervedama išsyk gyvendinus projektą. Pervedus paramą, iš karto bus sumažinamas ir kreditas. Tokia sistema bus efektyvesnė nei senoji, kai palūkanos būdavo nurašinėjamos kiekvieną mėnesį iki tol, kol būdavo pasiekta nustatyto 15 proc. dydžio parama.
Naujoji paramos išmokėjimo tvarka aktuali ir socialiai remtiniems daugiabučių gyventojams. Šie pokyčiai turės įtakos, turintiesiems teisę į būsto šildymo kompensacijas, o kartu – ir į pilną kompensaciją už renovaciją.
„Buvo pakeista ir mokėjimo prašymų vertinimo tvarka. Dabar ji bus palankesnė socialiai remtiniems gyventojams: vertinant mokėjimo prašymus ir tikrinant kada asmuo turėjo teisę į kompensaciją už šildymą bei karštą vandenį, bus atsižvelgiama į paslaugos suteikimo laikotarpį, o ne prašymo teikimo dieną. Visa kita išlieka kaip anksčiau – jeigu gyventojas yra socialiai remtinas, už jį valstybė mokas visas išlaidas susijusias su renovacija“, – paaiškina G. Burbienė.
Parama mažės kitąmet
BETA ekspertė taip pat primena, kad šiuo metu atnaujinami arba atnaujinimui besiruošiantys daugiabučiai turėtų renovaciją baigti iki šių metų galo – kitaip valstybės parama jiems sumažės.
„Visiems šiuo metu įgyvendinantiems projektus, ar besiruošiantiems įgyvendinti pagal 2016-08-26 Aplinkos ministro skelbtą Kvietimą atnaujinti daugiabučius namus, reikia žinoti, kad valstybės paramos dydis keisis nuo 2017 m. gruodžio 31 d. Nespėjus iki šio termino įgyvendinti renovacijos projektų valstybės paramos dydis sumažės iki 30 proc.“, – apie pakeitimus pasakoja BETA atstovė.
Šaltinis: 15min.lt
Komentarai (125)
Susijusios naujienos
-
Kaip gauti paramą stogams keisti – pagrindiniai reikalavimai 2020-03-02
Kaimų gyventojai, norintys pakeisti asbestinius namų stogus, nuo kovo 2 d. galės teikti paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.