Nebenorėjau vargo dėl medinio fasado
Kačerginėje, pušyno fone stovi elegantiškas statybų konstruktoriaus Aurimo Kriauzos namas. Namo fasadas per pastaruosius penkerius metus atnaujintas net du kartus – pradžioje apkaltas mediena, vėliau – cementinėmis dailylentėmis, nors iš toli vaizdas atrodo nepasikeitęs.
Sėkminga patirtimi, įgyta atnaujinat vieno aukšto namą su mansarda dalijasi pats šeimininkas.
Aurimas Kriauza pats sukūrė, suprojektavo ir įgyvendino savo namo fasado keitimą. Vyras vadovauja statybos projektavimo įmonei, todėl namo modernizavimo darbų ėmėsi profesionaliai. Ankstesnė sienų danga buvo iš apdailos plytų ir medinių dailylenčių. Pradžioje šeimininkas džiaugėsi tokiu medžiagų pasirinkimu. Rusvas atspalvis puikiai derėjo su namą supančiu pušynu. Tačiau ilgainiui permainingi Lietuvos orai padarė savo – fasadas prarado visą grožį.
„Kol buvo naujas, fasadas atrodė labai gražiai. Puikus dalykas – natūralus medis – tikrai labai gražu. Praėjus 4 metams, mediena tapo neišvaizdi. Pietinė ir vakarinė sienos atrodė tragiškai: saulė ir lietus taip paveikė medines lenteles, jog jos atrodė klaikiai“ – sakė A. Kriauza.
Pašnekovui, kaip ir daugeliui namų savininkų, kilo klausimas: kaip atnaujinti fasadą kad jis būtų estetiškas ir ilgaamžis?
Vyras pasakojo, jog nutarė nesirinkti lengviausio kelio: „Galima paprasčiausiai perdažyti sienas, bet tai reiškia pastolius, svetimus žmones kieme ir šiukšlyną“. Savaime suprantama, kad nei vieni namo atnaujinimo darbai be to neapseitų, tačiau vien tik perdažius sienas, šią erzinančią „operaciją“ po penkerių metų vėl tektų kartoti.
A. Kriauza mąstė toliaregiškai: „Nusprendžiau lenteles nulupti. Vietoje jų uždėjau medinį karkasą ir uždengiau cementinėmis dailylentėmis. Mano nuomone, geriau padaryti taip ir bent 15 – 20 metų nebegrįžti prie šios problemos“. Namo sienas jis apšiltino akmens vata.
Namo atnaujinimo darbus keli samdyti statybininkai atliko per tris savaites.
Pašnekovas džiaugėsi, jog jam pavyko atrasti tinkamus sprendinius: kokybiškos medžiagos ir gerai atlikti darbai bent keliolikai metų išvadavo nuo nemalonių sienų lupimo, kalimo ir perdažymo rūpesčių. Be to, jam pavyko išlaikyti pirminį estetinį vaizdą: kokybiškesnėmis medžiagomis atnaujintas namas lygiai kaip ir anksčiau puikiai dera ošiančių pušų fone.
Atnaujintą namo fasadą teigiamai įvertino ir kaimynai. „Su kaimynais sutariame gerai. Jie sakė, kad namas tikrai gerai atrodo. Klausinėjo techninių detalių, patarimų kaip tvirtinti cementines dailylentes ir kitų praktinių dalykų“, – šypsodamasis pasakojo vyras.
Keičiantiems ir atnaujinantiems fasadą, A. Kriauza pateikė kelis praktinius patarimus:
- Pasirinkti patikimus statybininkus ir laikytis visų technologinių reikalavimų.
- Rinktis geras tvirtinimo detales. Dėl temperatūros pokyčių nekokybiškų medvaržčių galvutės gali nutrūkti, o jomis pritvirtintos detalės nukristi.
- Tose vietose, kur medinis karkasas gali būti veikiamas atmosferos, pavyzdžiui, sujungimuose tarp dailylenčių, reikalingos tarpinės. Gamintojai siūlo naudoti specialią guminę EPDM juostą.
- Technologija reikalauja tarp lentelių palikti 2-3 mm tarpus. Šie tarpai skirti terminiam judėjimui “sugerti”.
- Pašnekovas išsprendė ir vizualinę namo problemą: „Priderinau spalvą pagal gamintojo paletę, išsirinkau lygiai tokią pat, kokia buvo iki atnaujinimo. Todėl vizualiai namas atrodo nei kiek nepasikeitęs“.
Komentarai (1)
Susijusios naujienos
-
Kaip gauti paramą stogams keisti – pagrindiniai reikalavimai 2020-03-02
Kaimų gyventojai, norintys pakeisti asbestinius namų stogus, nuo kovo 2 d. galės teikti paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.
-
Namo fasado medžiagų degumo klasė – svarbus saugumo rodiklis 2019-03-18
Prasidėjus tyrimams dėl ugniai neatsparių fasadinių medžiagų naudojimo pastatuose, kyla klausimas: ar privačių namų savininkai žino apie medžiagų degumą? Ekspertai sako, kad šį svarbų faktą jie ne visada rimtai įvertina.