V. Raškinis: "Pardavęs modernizuotą būstą, žmogus gali tikėtis uždirbti apie 15 proc. daugiau nei investavo į renovaciją"
Nerenovuotą būstą bus sunkiau parduoti
Nors šiuo metu renovuotų namų Lietuvoje dar nėra daug, o juose parduodamų butų – dar mažiau, tačiau įsibėgėjant modernizacijos procesui, prognozuojamas ne tik renovuoto būsto vertės didėjimas, bet ir auganti jo paklausa.
Ekspertai prognozuoja didėjančią pasiūlą
Nekilnojamojo turto agentūros „LATAVA” direktorius Vismantas Raškinis pastebi, kad šiuo metu renovuoto ir nerenovuoto būsto kainų skirtumas vidutiniškai sudaro 10 – 20 procentų, priklausomai nuo renovacijos kokybės ir investicijų į pastatų atnaujinimą dydžio.
„Jeigu žmogus renovuojasi namą, tai jam tikimybė parduoti lengviau turtą yra daug didesnė. Tai yra šios dienos realija. Žiūrint į perspektyvą, kadangi renovacija įsibėgės, atsiras daugiau renovuotų namų ir butų, automatiškai, tie žmonės, kurie nesirenovuos ir kurie nesitvarkys savo būsto, jų būstas papuls į mažiau patrauklių kategoriją. Kitaip tariant, būstas renovuotame name visuomet nukonkuruos tą būstą, kuris yra nerenovuotame. Tai yra vienareikšmiškai”, – tvirtina V. Raškinis.
Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Marijampolėje ir Jonavoje veikiančios agentūros direktorius pateikia pavyzdį, kad renovuoti butai daugiabučių rajonuose, kur yra patogus susisiekimas viešuoju transportu, netoli yra ligoninės, darželiai ir mokyklos, jau dabar smarkiai konkuruoja su kitais nekilnojamojo turto objektais dėl patrauklios kainos ir pigesnės eksploatacijos.
„Žinoma, žiūrint, kokio lygio ta renovacija - ar bus renovuoti tik fasadai ir langai, ar bus sutvarkytos ir laiptinės, privažiavimai, gėlynai, parkavimai. Esminis dalykas į ką norėčiau atkreipti dėmesį, kalbant apie renovacijos naudą butų savininkams, tai –- jų turto vertė. Atsiras rinkoje dar didesnis segmentas ir dar daugiau norinčiųjų tą būstą įsigyti”, – tikina vadovas.
Pasak V. Raškinio, renovuoti butai sudarys rimtą konkurenciją naujos statybos būstams, nes jau dabar ryškėja besiplečiantis nekilnojamojo turto pirkėjų ratas, kurie orientuojasi ne į naujos statybos butus, bet į kiek pigesnius - atnaujintus namus.
Geresnė kokybė lems didesnę kainą
„Šiandien ryškios konkurencijos tarp naujos ir senos statybos būstų nėra. Yra klientai, kurie orientuoti tik į naują statybą. Jie ima kreditą ir perka tik naujos statybos butą ar kotedžą. Įsibėgėjus renovacijai ir padidėjus renovuotų butų pasiūlai, mano manymu, atsiras naujas segmentas, kuris stipriai konkuruos su nauja statyba”,– prognozuoja V. Raškinis.
Pasak nekilnojamojo turto eksperto, jau dabar parduoti renovuotą būstą yra daug lengviau negu nerenovuotą. V. Raškinio teigimu, didesnį pirkėjų aktyvumą skatina ir euro įsivedimo tendencijos, o žiūrint į trumpalaikę perspektyvą – kai žmogus neplanuoja ilgai gyventi renovuojamame bute, vis tiek verta pradėti namo atnaujinimą, nes jį pardavus, galima ne tik susigrąžinti investuotas lėšas, bet ir uždirbti.
„Pavyzdžiui, pernai pirkėjų susidomėjimas renovuotu būstu jau buvo didesnis. Jei žmogus renkasi pirkti renovuotą ar nerenovuotą butą ir turi galimybę mokėti daugiau už geresnę kokybę, tai renovuotas būstas visada tampa prioritetu. Protingas pirkėjas tai įvertina, nes jam ekonomiškai apsimoka – susigrąžini tai, ką įdėjai ir dar uždirbi daugiau. Pardavęs modernizuotą būstą, žmogus gali tikėtis uždirbti apie 15 proc. daugiau”, – mano V. Raškinis.
Renovacijos specialistai akcentuoja, kad pigūs renovacijos sprendimai negali užtikrinti kokybės. Namo remontas dažnai lyginamas su automobiliu: jei norima kad jis ilgai tarnautų tai techniką reikia prižiūrėti ir rinktis geresnes detales, patikimus meistrus – investuoti vieną kartą ir ilgam. Dėl to perspėjama, kad po kelerių metų nuo taupios renovacijos, sumąsčius parduoti butą, pats namas jau gali būti praradęs, ir išvaizdą, ir taupumo savybes.
Komentarai (1)
Susijusios naujienos
-
Kaip gauti paramą stogams keisti – pagrindiniai reikalavimai 2020-03-02
Kaimų gyventojai, norintys pakeisti asbestinius namų stogus, nuo kovo 2 d. galės teikti paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.