„Paroc“ individualių namų modernizacijos patirtis Suomijoje ir Švedijoje
Plėtodama energiškai efektyvių pastatų statybos technologijas izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ kartu su partneriais realizavo bandomuosius energiškai efektyvios individualių namų renovacijos projektus Švedijoje ir Suomijoje. Šie projektai buvo pavadinti bendru „renZeroTM“ pavadinimu, nes jų metu siekta senos statybos individualius gyvenamuosius namus priartinti prie energiškai efektyvių pastatų tipo ir sukurti racionalios, optimalios renovacijos modelį.
„Švedijos Lundo technologijų instituto tyrimai rodo, kad 80% namų, kuriuose mes ketiname gyventi, jau yra pastatyti, – pasakoja Dr. Audronė Endriukaitytė, „Paroc“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė – Lietuvoje yra daugiau kaip 0,55 mln. individualių gyvenamųjų namų, kuriuose gyvena per 1,16 mln. gyventojų. Maždaug du trečdaliai namų yra pastatyti prieš 50 metų ir seniau, o jų eksploatacijai kasmet išleidžiami milijonai litų. Taigi, skandinaviška energiškai efektyvios individualių namų modernizacijos patirtis gali būti naudinga ir mums“.
Projekto „renZeroTM“ organizatoriams ir vykdytojams buvo keliama užduotis sukurti tokią metodiką, kurios pagalba seni individualūs gyvenamieji namai būtų renovuoti taip, kad taptų energiškai efektyviais ar net artimais beveik nulinės energijos klasės pastatams. Taip pat buvo keliamas tikslas, kad toks renovacijos būdas nereikalautų specialių žinių, ypatingų įgūdžių ar instrumentų, jis būtų tinkamas masiniam taikymui, būtų efektyvus, ilgaamžis ir greitai atsiperkantis. Be to, šiuo projektu buvo siekiama sukurti patogesnę, sveikesnę, saugesnę ir komfortiškesnę gyvenamąją aplinką gyventojams, kurie nenori keisti gyvenamosios vietos.
„renZeroTM“ koncepcija buvo kuriama kaip kompleksinis sprendimas, apimantis atitvarų šiltinimo sprendimus, atitvarų ir jų jungčių sandarumą, langų bei durų keitimą efektyvesniais, naujos vėdinimo sistemos įrengimą ir šildymo sistemos modernizavimą, atsinaujinančių energijos šaltinių integravimą inžinerinėse namo sistemose. Svarbu paminėti, kad namo modernizavimas buvo organizuojamas taip, kad gyventojams nereiktų laikinai išsikraustyti iš savo būsto.
Rengiant bei realizuojant „renZeroTM“ renovacijos projektus Švedijoje ir Suomijoje aktyviai dalyvavo architektai, konstruktoriai, mokslininkai, inžinieriai, vėdinimo specialistai.
„Skandinavijos šalyse labai populiari karkasinė statyba, todėl „renZeroTM“ projektas pirmiausia ir buvo orientuotas į tokių namų modernizavimą. Aišku, yra pakankamai daug skirtumų tarp Baltijos šalyse ir Skandinavijoje prieš 50–70 metų vyravusių statybos technologijų, – sako Dr. A.Endriukaitytė. – Šiauresnėse šalyse dominavo medinė statyba, o Lietuvoje – mūras. Tačiau ši optimalios renovacijos koncepcija gali būti taikoma ir Lietuvoje, adaptuojant, pritaikant sprendinius prie pas mus dominuojančių konstrukcijų. „renZeroTM“ koncepcijos idėja ir kompleksinis požiūris į pastatų modernizavimą būtų labai pageidautinas mūsų šalyje“.
Energiškai efektyvios pastatų modernizacijos metodikas ir technologijas „Paroc“ specialistai kuria jau eilę metų. „Paroc“ kompanija vykdo ilgalaikę programą, orientuotą į energijos vartojimo mažinimą pastatuose. Praeitą dešimtmetį „Paroc“ inicijavo ir realizavo energiškai efektyvių, pasyvių namų statybas Suomijoje, Švedijoje ir Lietuvoje. Kartu su partneriais vykdė energiškai efektyvios daugiabučio renovacijos projektą Suomijoje, pavadintą „Innova“ vardu.
„Mūsų tikslas yra kurti energiškai efektyvios statybos ir renovacijos sprendimus, kurie užtikrintų komfortišką ir jaukų gyvenimą, saugią ir sveiką aplinką, sumažintų sąskaitas už šildymą ir aplinkos taršą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis net 90 proc. savo laiko mes praleidžiame pastatuose, tad būtent pastatų saugumas bei komforto lygis lemia ir mūsų gyvenimo kokybę“,– sako dr. A.Endriukaitytė.
Švedijos „renZeroTM“ projektas
Švedijoje eksperimentinei individualaus namo modernizacijai buvo pasirinktas tradicinis medinio karkaso su dailylenčių apdaila individualus gyvenamasis namas Stockholmo priemiestyje. Tai – iškart po antrojo pasaulinio karo, 1945 metais pastatytas vieno aukšto, 125 m² bendrojo ploto namas, kuris 6–ąjame dešimtmetyje dar buvo šiek tiek praplėstas. Prieš rekonstrukciją šio namo suminis energijos poreikis buvo 128kWh/m² per metus, o po renovacijos jis sumažėjo net penkis kartus, iki – 25 kWh/m² per metus. Kaip tai buvo pasiekta?
Namo sienos ir cokolis buvo apšiltinti 300 mm storio vertikaliai orientuoto plaušo plokštėmis PAROC FAL 1 (dabar jas pakeitė PAROC Linio 80) akmens vatos plokštėmis. Nuo fasado buvo nuardyta medinių dalylenčių apdaila ir įrengta vandens garų izoliacija iš polietileno plėvelės, kuri kartu atliko ir oro barjero vaidmenį.
Tada namo sienos buvo apšiltintos surenkamais 300 mm storio PAROC renERGIA™ akmens vatos elementais. Palėpė papildomai apšiltinta universalios akmens vatos PAROC eXtra plokštėmis (storis 360 mm). Sienų izoliaciniame sluoksnyje specialiose spynose (rėmuose) sumontuoti nauji, energiškai efektyvūs langai ir durys. Įrengta rekuperacinė sistema ir gruntinis šilumos siurblys. Pastatas užsandarintas, vandentiekio vamzdžiai ir ventiliacijos ortakiai patikimai izoliuoti.
Pastato cokolis apšiltintas vertikaliai orientuoto plaušo plokštėmis. | Aplink senuosius langus ir duris, išorinėje pusėje buvo įrengti specialūs rėmai, taip vadinamos spynos naujiems langams ir naujoms durims statyti taip, kad durys ir langai atsidurtų naujai įrengtame šilumos izoliacijos sluoksnyje. | Sienų šiltinimui buvo naudojami specialūs gamykloje pagaminti surenkami elementai „PAROC renERGIA“. „renZeroTM“ iniciatoriai siekė, kad sienų šiltinimo sprendinys atitiktų energiškai efektyvių pastatų reiklavaimus, sienų šiltinimui skirti gaminiai būtų lengvai pernešami ir nesudėtingai montuojami. Juos galėtų pakelti dviejų žmonių brigada, o tokių gaminių montavimui nereiktų specialių žinių, įgūdžių ar ypatingų įrankių. Svarbu dar ir tai, kad naujasis gaminys būtų pagamintas iš natūralių ir ekologiškų medžiagų (medis, akmuo). |
Suomijos „renZeroTM“ projektas
Suomijoje eksperimentiniam „renZeroTM“ projektui įgyvendinti buvo pasirinktas taip vadinamas tipinis Suomijos karo veterano namas kaimiškoje rytų Suomijos vietovėje Luumäki. Tai – vieno aukšto su mansarda ir rūsiu namas iš medinio karkaso sienų, su medine fasado apdaila, skardiniu stogu. Iki šių dienų pastato konstrukcija buvo išlikusi tokia, kaip ir statyta 1948 metais. Bendras namo plotas: 182m². Suomijoje, kaip ir Švedijoje sienų izoliavimui buvo naudojamas būtent šiems „renZeroTM“ projektams sukurtas naujas „Paroc“ gaminys „renERGIA“ plokštės. Tai – ant fanieros suklijuotos vertikaliai orientuoto plaušo plokštės su vėdinimo grioveliais, kurie užtikrina greitą drėgmės pašalinimą iš konstrukcijos. Fanieros kraštuose suformuotų griovelių ir liežuvėlio jungčių pagalba kartu su klijais užtikrinamas sandarus elementų sujungimas ir sandarus pastato konstrukcijų izoliavimas. Naudojant šias specialias plokštes šiluminiai tilteliai buvo minimalūs, jų pagalba buvo sustiprintos medinės laikančios pastato konstrukcijos ir suformuotas nedegus, besiūlis pastato apvalkalas. Tokių pačių elementų pagalba, nuardžius senąją stogo dangą, buvo apšiltinta ir šlaitinio stogo konstrukcija, vėliau baigta apdailinti panaudojus naują skardinę stogo dangą. |
Kuriant „renZeroTM“ projekto sprendinius buvo keliamas uždavinys sukurti tokius gaminius ir individualių gyvenamųjų namų renovacijos būdus, kurie leistų pasiekti beveik nulinės energijos pastatams keliamus reikalavimus, galima būtų naudoti 1940-1980 metais Švedijoje ir Suomijoje statytų medinių konstrukcijų namų renovacijos projektams.
Taigi, Suomijoje „renZeroTM“ individualaus namo modernizacija buvo pradėta nuo pamatų ir stogo.
Nuardžius senąją medinių lentų fasado apdailą ir stogo dangą buvo apšiltintas namo cokolis. | |
Ant stogo užkelti specialūs šiltinimo skydai per visą namo ilgį. |
|
Stogo kraige, kur susijungia stogo šiltinimo plokštės buvo suformuotas lovelis, į jį pripilta birios akmens vatos ir jis uždarytas. |
|
Visos jungtys sandariai užklijuotos specialiomis sandarinimo juostomis iš PAROC Conci sistemos. |
|
Po to ant stoge suformuoto šiltinimo sluoksnio buvo įrengta grebėstų ir hidroizoliacijos konstrukcija stogo dangai iš skardos tvirtinti. |
|
Ant sienų iš minkštos vatos demblio suformuotas amortizuojantis, dar taip vadinamas išlyginamasis izoliacijos sluoksnis, dėl kurio prie šiltinamo paviršiaus galėtų sandariai priglusti „renERGIA“ elementai. |
|
Langų rėmams įtvirtinti prie sienos konstrukcijos buvo suformuoti specialųs rėmai (spynos). |
|
Sienų šiltinimo elementai „renERGIA“ prie sienų buvo tvirtinami specialiais su dvigubu sriegiu, neleidžiančiu perspausti tvirtinamų elementų,medvaržčiais pergręžus fanerą ir įtvirtinus į esamus pastato karkaso elementus. Jungtys tarp elementų buvo sandarinamos specialia mastika – klijais. |
|
Skirtingai nuo Švedijoje įgyvendinto „renZedroTM“ projekto Suomijoje fasado apdailai buvo pasirinktas tinkuojamo fasado sprendinys. Baigus šiltinti sienas šilumą izoliuojantis sluoksnis buvo nutinkuotas mineraliniu tinku. |
|
Itin kruopščiai ir sandariai buvo apdailinti langų angokraščiai. |
|
Modernizuotame name buvo sumontuota rekuperacinė vėdinimo sistema, o ant stogo įrengti saulės kolektoriai karštam vandeniui ruošti. |
Daugiau informacijos ir nuotraukų apie „renZeroTM“ projektą Suomijoje rasite:http://www.renzero.fi
Daugiau informacijos ir nuotraukų apie „renZeroTM“ projektą Suomijoje rasite: http://www.renzero.se
Komentarai (28)
Susijusios naujienos
-
Lietuvis kuria inovacines technologijas dangoraižių gaisrams pažaboti 2016-08-17
Pastaruoju metu vis dažniau girdime apie gaisrus aukštuminiuose pastatuose, kur ugnis plinta fasadais. Plitimo greitis ir liepsnų aukštis toks didelis, kad ugniagesiams dažniausiai tenka evakuoti žmones, o po to ramiai stebėti gaisrą.
-
„Paroc“ išbandė naują sprendinį efektyviai modernizacijai 2015-09-29
Izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ kartu su Latvijos medienos perdirbėjais ir mokslininkais išbandė naują gaminį pastatų renovacijai – gamykloje surenkamus medinius skydus su akmens vatos užpildu viduje. Šis pilotinis projektas buvo įgyvendintas Jelgavos mieste (Latvija).
-
Investicija į renovaciją Estijoje: santaupų apsauga nuo infliacijos ir euro 2014-05-16
Paskutinę vasarą prieš įsivedant eurą Estijoje ženkliai didėjo statybų apimtys. Žmonės suskato investuoti į renovaciją ir taip apsaugoti savo santaupas.
-
Atsinaujinantis Berlynas – vienos šalies istorija 2014-03-31
Kam pastaraisiais dešimtmečiais teko buvoti Vokietijos sostinėje Berlyne, tikrai pastebėjote nesibaigiančias statybas mieste. Pusę amžiaus karo padalintas miestas renovuojasi ir įgauna naują veidą.