Renovuojant namą, skirkite dėmesį sienų būklei ir rinkitės fasado medžiagas, kurios stabdo sienų koroziją.
Renovuojant fasadus, nepamirškime sienų
Dauguma Lietuvoje renovuojamų daugiabučių yra tvirtos konstrukcijos, ilgaamžiai, nors ir statyti praėjusiame šimtmetyje – sovietmečiu. VGTU profesorius teigia, kad daugumą tokių namų yra gelžbetonio stambiaplokščiai, todėl juos galima eksploatuoti per šimtą metų. Tiesa, tam būtina techninė statinio priežiūra ir pagal poreikį remontas.
„Prieš apsisprendžiant, kaip renovuoti namą, neužtenka pasidaryti jo terminę nuotrauką arba energinį auditą. Reikia, kad specialistai įvertintų statinio konstrukcijų nusidėvėjimą, nustatytų, ką būtina pakeisti, parinktų namo specifiką atitinkančias šiltinimo sluoksnio tvirtinimo technologijas”, – ragina J. Parasonis.
Pašnekovas prisimena atvejį, kai inžinieriai atsitiktinai pamatę renovuoti planuojamo namo nuotrauką, pastebėjo, kad plytos fasade paklotos tik ilgaja kraštine į išorę. Tai reiškia, kad įprasto ilgio fasado plokščių tvirtinimo smeigės netinka. Tuomet būsimam brokui ir gyventojų praradimams pavyko užbėgti už akių – pasikonsultavę su specialistais, statybininkai parinko tinkamą sprendimą ir medžiagas konkrečiam namui.
Statybos ir projektavimo specialistas nurodo, kad laikui bėgant, dėvisi kiekvieno pastato konstrukcijos. J. Parasonio pastebėjimu, dažniausiai įgriūna stogeliai virš laukujų durų, byra parapetai, balkonai, be to – yra sienos ties karnizais ir lietvamzdžiais, prakiūra stogai. Tokias pažeistas konstrukcijas palikti nesutvarkytomis ir uždengti šiltinimo medžiaga ar dekoruoti yra ne tik nesaugu, bet ir nuostolinga. Renovacija neatneš siekiamo efekto, jei nusidėvėjusios pastatų konstrukcijos bus tik pagražintos iš išorės.
„Dar sovietiniais laikais inžinieriai rengdavo statinių priežiūros planus. Buvo nuolat vertinama ypač gamybinių pastatų būklė ir nusidėvėjimas, atliekamas būtinas remontas. Aišku, anuomet, kai energijos niekas realiai netaupė ir ji buvo pigi, apie tokią namų renovaciją, kokia vyksta šiandien, niekas negalvojo, tačiau šiais laikais nepasinaudoti galimybe atsinaujinti būstą yra netoliaregiška bei nesuvokiama”, – svarstė mokslininkas.
Kalbėdamas apie renovaciją, J. Parasonis apgailestavo, kad dabartinė namų atnaujinimo programa neskatina atidžiau įvertinti viso statinio konstrukcijų būklės. Profesorius taip pat pasigenda iniciatyvų atnaujinti bendrojo naudojimo patalpas, kūrybiškiau ir naudingiau keisti esamą patalpų išplanavimą.
Komentarai (2)
Susijusios naujienos
-
Kaip gauti paramą stogams keisti – pagrindiniai reikalavimai 2020-03-02
Kaimų gyventojai, norintys pakeisti asbestinius namų stogus, nuo kovo 2 d. galės teikti paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.