Valstybės parama skatina atsinaujinti ir individualius namus
Valstybės parama spartina ne tik daugiabučių, bet ir individualių namų renovaciją. Lietuvos aplinkos apsaugos investicinis fondas (LAAIF), panaudodamas lėšas, gautas pardavus taršos leidimus, skiria paramą individualių namų modernizavimui.
Valstybės parama individualiems gyvenamiesiems namams pagal LAAIF programą teikiama pagal dvi kryptis. Pirmoji kryptis yra fizinių asmenų vieno arba dviejų butų gyvenamųjų namų modernizavimui, tam yra skirta 3,47 mln. litų. Antroji apima atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimą gyvenamosios paskirties namuose. Tam skirta 3,1 mln. litų.
Dėmesys aplinkosaugai
Pasak LAAIF direktoriaus Arvydo Dragūno, valstybės paramai gauti tinkamos priemonės įvardintos Aplinkos ministro įsakymu. Jos panašios, kaip ir daugiabučių namų atnaujinimo: sienų, cokolio apšiltinimas, langų ir lauko durų keitimas, stogo keitimas su apšiltinimu, perdangų šiltinimas, grindų šiltinimas su dangos keitimu ir panašiai.
Atnaujinant individualius namus, vadovo teigimu, žmonės dažniausiai valstybės paramą gauna už biokuro katilų, šilumos siurblių ir saulės kolektorių įdiegimą.
„Žmonės montuoja saulės fotovoltines jėgaines, saulės kolektorius vandeniui šildyti, vėjo elektrines, biokuro katilus, įvairius šilumos siurblius ar geoterminį šildymą, arba iš oro paima energiją. Netgi galima finansuoti hidroelektrines, bet iki šiol mes tokių paraiškų dar nesame gavę” – renovacija.lt sakė A. Dragūnas.
Renkasi kokybę
Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad žmonėms sudarytos palankios galimybės rinktis brangesnes ir kokybiškesnes medžiagas bei techninius renovacijos sprendimus, kadangi modernizavimo technologijos nėra reglamentuojamos pagal LAAIF paramos sąlygas.
„Jeigu pareiškėjas nori brangesnių priemonių, tarkime – namo išorę apklijuoti plytelėmis ar dėti brangesnį vėdinamąjį fasadą, tada jis turi sumokėti skirtumą nuo normalios – vidutinės priemonių kainos. Galimybės daugiau investuoti pačiam žmogui yra, tik jis negaus daugiau paramos, negu patvirtinti optimalūs įkainiai vienam kvadratiniam metrui”, – nurodo LAAIF vadovas.
Direktorius A. Dragūnas atkreipia dėmesį į penkis svarbiausius aspektus, į kuriuos turėtų atsižvelgti individualių namų savininkai, pretenduojantys gauti valstybės paramą modernizavimui:
1. Valstybės parama individualių namų atnaujinimui sudaro iki 30 proc. visų faktiškai patirtų ir tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Tai reiškia, kad išlaidos turi būti tinkamos finansuoti, be to išlaidos turi būti patirtos – darbai turi būti atlikti ir už juos turi būti sumokėta. Tik tada LAIFF skiria kompensavimą. Be to yra reikalavimas po renovacijos išlaidas šildymui sumažinti iki 20 proc. ir pasiekti bent C pastato energinio naudingumo klasę.
2. Gyvenamasis namas turi būti visiškai užbaigtas statyti ir Statybos inspekcija turi patvirtinti statybos pabaigos deklaraciją, o statinį būtina užregistruoti Registrų centre. Dažnai būna pageidavimų, bebaigiant statyti namą, įsirengti šildymo sistemą valstybės subsidijų lėšomis. Šiuo metu valstybė neturi pakankamai išteklių, kad finansuotų statybos užbaigimą, o tiesiog per šią subsidiją skatina įsidiegti įvairesnes technologijas jau esamuose namuose. Reikia atkreipti dėmesį, kad jeigu neužbaigėte statyti namo ir neįforminote visų reikalingų dokumentų, valstybės paramos negalite gauti.
3. Namas turi būti gyvenamosios paskirties. Dėl ribotų valstybės išteklių, pasirinktas paramos prioritetas atnaujinti gyvenamuosius namus. Valstybės parama negali būti skirta vasarnamiams ar sodo nameliams. Turi būti nuolat gyvenamos patalpos. Diegiama priemonė turi padėti tausoti aplinką – sutaupyti tam tikrą kiekį šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Jeigu name gyvenama tik vasarą, tai investicijų efektas nebus toks, koks gali būti gyvenant nuolat. Pavyzdžiui, kolektyviniuose soduose yra ir tokių namų, tik juos reikia registruoti, kaip gyvenamuosius.
4. Priemonė būtų įgyvendinta būtent tais einamaisiais metais, kada teikiama paraiška. Visus darbus ir teisines procedūras būtina atlikti einamaisiais metais. Jeigu nėra susitarta, kas ir kada gali atlikti modernizavimo darbus, jei nėra visų leidimų, tuomet verta pasvarstyti – gal kitais metais teikti paraiškos formą.
5. Nebėra reikalavimų atlikti kainų apklausą ar daryti viešuosius pirkimus – rangovais galima dirbti ir pagal individualios veiklos pažymėjimus dirbantys meistrai. Tačiau reikalaujama su jais pasirašyti sutartis ir mokėjimo dokumentus – įrodymus, kad už darbus ir medžiagas apmokėta. Svarbu, kad visi mokėjimų ir išlaidų dokumentai būtų sutvarkyti pareiškėjo vardu. Dažnai kylą neaiškumų, kai, tarkime, žmona, ar kažkas iš giminaičių apmoka vieną kitą sąskaitą, bet tvarka reikalauja, kad visi dokumentai būtų tvarkomi paties pareiškėjo vardu arba kitų asmenų su įgaliojimais.
„Mes matome, kad susidomėjimas individualių namų renovacija yra didelis. Vien pernai sulaukėme per tūkstančio paraiškų. Šiemet taip pat tikimės sulaukti ne mažiau. Tikiu, kad sistema pradeda įsibėgėti ir ji vis labiau taps pakankamai gera priemone, papildančia daugiabučių modernizavimo programą, arba veikianti šalia, nes iki šiol individualiems gyvenamiesiems namams nebuvo jokios paramos”, – viliasi A. Dragūnas.
Paraiškas individualių namų modernizavimo paramai galima užpildyti LAAIF svetainėje internete adresu http://www.laaif.lt/
Komentarai (487)
Susijusios naujienos
-
Sustabdytas paraiškų rinkimas individualių namų atnaujinimui finansuoti 2016-05-06
Pasibaigus priemonei skirtoms lėšoms 2016 m. gegužės 6 d.sustabdytas fizinių asmenų projektų registracijos formų priėmimas dėl atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo individualiuose namuose bei gyvenamųjų namų atnaujinimo (modernizavimo) finansavimo.
-
Galima teikti paraiškas individualių namų atnaujinimui finansuoti 2016-05-03
Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (toliau - LAAIF) skelbia kvietimą nuo 2016 m. gegužės 3 d. teikti Projekto registracijos formas paramai gauti pagal Klimato kaitos specialiosios programos lėšų naudojimo 2016 m. sąmatą detalizuojančio plano priemonę (1.1.2. punktas): „Fizinių asmenų vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų atnaujinimas (modernizavimas), pasiekiant pastato energetinio naudingumo C klasę ir sumažinant skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudas ne mažiau nei 20 %”.
-
Visa informacija apie paramą asbestinio stogo keitimui 2016 m. 2016-03-14
Š. m. kovo 8 d. vyko tiesioginė transliacija iš Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos apie galimybes pasikeisti asbestinę stogo dangą paramos lėšomis.
-
„Paroc“ išbandė naują sprendinį efektyviai modernizacijai 2015-09-29
Izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ kartu su Latvijos medienos perdirbėjais ir mokslininkais išbandė naują gaminį pastatų renovacijai – gamykloje surenkamus medinius skydus su akmens vatos užpildu viduje. Šis pilotinis projektas buvo įgyvendintas Jelgavos mieste (Latvija).