Žalioji renovacijos pusė

Lietuvos Žaliosios politikos instituto direktorius Gintaras Saldžiūnas pastebi, kad kalbėdami apie ekologiją renovacijoje ar statyboje, žmonės labiau linkę kreipti dėmesį į ekologiškas medžiagas, nors tai - tik dalis ekologinių priemonių grandinėje.

Nuo katilinių iki fasadų

„Vienas aspektas - ekologinės medžiagos, o kitas – energijos panaudojimas iš atsinaujinančių energijos šaltinių būstui šildyti po renovacijos.Kai visame name ir tinkluose bei gamyboje pakeičiamos visos šildymo sistemos, kai reikia mažiau kūrenti, mažiau teršiama ir aplinka”, – sako G. Saldžiūnas.

Pavyzdžiui, renovacijos lyderės Lietuvoje – Ignalinos pavyzdys rodo, kad kol miestas neperėjo prie atsinaujinančių energijos išteklių – biokuro, kol šiluma buvo tiekiama nerenovuotomis perdavimo trasomis, o mazgai rūsiuose buvo seni ir namai - nerenovuoti, miestui ir gyventojams šildymas kainuodavo dvigubai daugiau negu dabar.

Pasak aplinkosaugininko, suvokti ekologinės renovacijos naudą ir neapsiriboti gamtą tausojančiais sprendimais savo name, žmonėms, galbūt, padėtų palyginimas – kiek kenksmingų CO2 dujų dėl to išsiskirs į aplinką ir kiek kainuoja pagaminti kilovatvalandę šilumos.

Pavyzdžiui, norint užvirti vieną litrą vandens, reikia 419 kJ (0,116 kWh) energijos, kuri, vidutinėmis elektros kainomis verta beveik penkių centų.

Gyvenimas sveikoje aplinkoje

Tiek aplinkosaugininkai, tiek sveikatos specialistai, tiek inžinieriai, statybinių medžiagų gamintojai akcentuoja darnios statybos svarbą.Ši samprata suformuluota dar 1994 metais Jungtinėse Amerikos valstijose bei apima sveikos aplinkos statiniuose ir už jų ribų kūrimą bei valdymą, laikantis efektyvaus išteklių naudojimo ir ekologiškumo principų.

Specialistų teigimu, ne tik medžiagų kilmė yra svarbi. Svarbiausia, kad mes kvėpuotume geru oru, kad nebūtų cheminių medžiagų aplinkoje, kurios mums galėtų kenkti. Vien gerų medžiagų neužtenka - turi būti palaikomas tinkamas mikroklimatas: vėdinimas, drėgmė, apšvietimas ir panašiai.

Pasak „Eternit Baltic” marketingo vadovo Vytauto Minioto, svarbu ne tik ekologiška medžiagos prigimtis, bet ir tai, kad tos medžiagos tarnavimo metu būtų ekologiškos. Pašnekovas pateikia pavyzdį, kad ekologiškoms medžiagoms, tarkime, nendriniam stogui ar medienai reikalingi impregnantai. Dažniausiai naudojami ne tokie ekologiški ir kartais netgi sveikatai kenkiantys chemikalai.Taigi gauname paradoksalų reiškinį, kuomet medžiaga ekologiška, bet bendras sprendimas yra neekologiškas, o gal net ir kenksmingas.

Ar teisingai naudojamos ekologiškos statybinės medžiagos?

„Kartais turime ekologiškas medžiagas, bet žmogus jas naudoja neekologiškai. Kai kurios medžiagos gal ir būna labai natūralios, ekologiškos, tačiau jas naudojant, gali atsirasti problemų: ar tai drėgmė pradeda kauptis, ar pradeda dūlėti. Dabar yra daug tinkuotų namų. O jei yra panaudojamas pigesnis tinkas, gaunasi, kad fasadas tampa nedifuziškas – nieko nepraleidžiantis. Namuose gaminame maistą, kvėpuojame, šildome, prausiamės - daugybė litrų vandens garuoja patalpose ir jis turi kažkur patekti. Drėgmės perteklius kaupiasi sienose – sukelia konstrukcijų koroziją, dūlėjimą, patalpose pradeda veistis bakterijos ir pelėsis…”, – sako V. Miniotas.

Nors ekologiškos statybinės medžiagos ir jų priežiūra, dažnai, kainuoja brangiau nei įprastos, specialistai pataria apskaičiuoti, kiek renovacijos sprendimai kainuos ne tik įsigijimo metu, bet ir 10 – 20 metų perspektyvoje.

„Galbūt, ypač vyresniems žmonėms, tokios ilgalaikiškumo perspektyvos neatrodo realios, nors tame name gyvensime tikrai ne dvejus, ne trejus metus, bet vistiek jie turėtų galvoti, kad jų namuose lankysis vaikai ir anūkai, kad jiems yra svarbi gyvenamoji aplinka. Be to, nekilnojamasis turtas, kuris yra renovuotas ir ekologiškas, yra vertingesnis - tokį parduoti lengviau ir pelningiau, nes jo nuvertėjimas nebebus toks greitas”, – aiškina V. Miniotas.

Komentarai (1)

TEREZA
2024-05-24
04:41
IP: 149.102.247.227
Dobre vijesti za mene i vas, zovem se TEREZA i moram vam ispričati kako sam doživjela ponudu kredita od 35,000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harry Bryan, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, imaju sjedište u Americi, a također djeluju u svim europskim zemljama. Dobio sam savjet kolege i savjetovat ću svima koji trebaju zajam da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte (smartloanfunds@gmail.com} WHATSAPP: {+385 91 560 8706} Brzo kontaktirajte danas i dobijte svoj zajam od njih na stopu od 3 %. Obećajte da ćete reći ljudima i podijeliti njegov dobar rad nakon što dobijete zajam.

Susijusios naujienos

  • EIB ir Šiaulių bankas atnaujino paramą miestų finansavimui Lietuvoje 2016-06-02

    Tęsdami ilgametį bendradarbiavimą, AB Šiaulių bankas ir Europos investicijų bankas (EIB) pasirašė dvi naujas sutartis dėl papildomų 110 mln. eurų iš „Jessica II“ fondo paskirstymo daugiabučiams namams renovuoti ir atnaujinti. 70 mln. eurų iš šios sumos skiria Šiaulių bankas.

  • Sustabdytas paraiškų rinkimas individualių namų atnaujinimui finansuoti 2016-05-06

    Pasibaigus priemonei skirtoms lėšoms 2016 m. gegužės 6 d.sustabdytas fizinių asmenų projektų registracijos formų priėmimas dėl atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo individualiuose namuose bei gyvenamųjų namų atnaujinimo (modernizavimo) finansavimo.

  • Galima teikti paraiškas individualių namų atnaujinimui finansuoti 2016-05-03

    Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (toliau - LAAIF) skelbia kvietimą nuo 2016 m. gegužės 3  d. teikti Projekto registracijos formas paramai gauti pagal Klimato kaitos specialiosios programos lėšų naudojimo 2016 m. sąmatą detalizuojančio plano priemonę (1.1.2. punktas): „Fizinių asmenų vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų atnaujinimas (modernizavimas), pasiekiant pastato energetinio naudingumo C klasę ir sumažinant skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudas ne mažiau nei 20 %”.

  • Medžiagų, naudojamų renovacijai, degumas 2016-06-01

    Pastaruoju metu, atliekant renovacijos medžiagų parinkimą, vėl tampa aktuali problema, kokių savybių medžiagas pasirinkti šiems darbams. Ypatingai svarbu pasirinkimo metu yra atsižvelgti į medžiagų degumo charakteristikas.

    Šios charakteristikos yra labai aktualios, nes namo apšiltinimo darbams yra naudojamos termoizoliacinės medžiagos, kurių sluoksnio storis yra pakankamai didelis, o fasadinių apdailos medžiagų plotai – milžiniški.

Prenumeruok naujienas
Lietuvos gamintojai