1. Fasado sistemos
Fasado šiltinimo ir apdailos sistemos skirstomos į du tipus:
- išorinė tinkuojama sudėtinė termoizoliacinė sistema ( šnek. kalboje – tinkuojamas fasadas);
- vėdinamas fasadas.
1.1. Vėdinamas fasadas
Vėdinamas fasadas tai fasado montavimo būdas, kai yra paliekamas tarpas tarp sienos apšiltinimo medžiagos ir apdailos. Vėdinamo fasado plokštės dažniausiai yra tvirtinamos prie laikančio karkaso. Karkasas gali būti medinis arba cinkuoto plieno ar aliuminio. Vėdinamus fasadus galima įrengti visus metus. Jiems, skirtingai nuo tinkuotų fasadų, nekeliami jokie oro sąlygų reikalavimai.
Pagrindinis vėdinamo fasado sistemos tikslas – neleisti įsigerti drėgmei į apšiltinimo medžiagą ir į kitus sienos konstrukcijos elementus. Dėl natūralios ventiliacijos kurią sudaro oro srauto judėjimas tarp apdailos sluoksnio ir šiltinamosios medžiagos, sienos geriau vėdinamos, greičiau džiūsta po lietaus, tad drėgmė iš šiltinamosios medžiagos išgaruoja žymiai greičiau.
Pastatai uždengti vėdinamu fasadu vasarą yra vėsesni. Karštuoju metų laiku oro tarpas tarp apdailos ir izoliacinio sluoksnio užtikrina natūralią fasado ventiliaciją, o apdaila užtikrina apsaugą nuo tiesioginių saulės spindulių ir taip namo sienos nuolat būna pavėsyje.
Priešgaisrinė apsauga
Vėdinamo fasado sistema susideda iš medžiagų, priskiriamų sunkiai degių arba visiškai nedegių kategorijai. Tai neleidžia ugniai plisti gaisro atveju.
Geros garso izoliacinės savybės
Fasado apdailos plokštės pasižymi padidintu garso sugeriamumu ir kartu su šiltinimo sluoksniu sudaro dvigubą išorinio triukšmo apsaugą.
Esant poreikiui yra galima nesunkiai pakeisti vieną ar kelias pažeistas plokštes.
Medžiagos, dažniausiai naudojamos vėdinamiems fasadams:
- Cementinės dailylentės
- Plastikinės dailylentės
- Keraminės fasado plytelės
- Cementinės fasado plokštės
Video siužete atskleidžiamas dailylenčių degumas. Bandymui atlikti naudojamos populiariausios apdailos medžiagos: mediena, plastikas bei pluoštinis cementas.
1.1.1. Cementinės dailylentės
Cementinės dailylentės dažniausiai yra naudojamos naujų ar modernizuojamų namų apdailai. Cementinės dailylentės savo išvaizda primena medines dailylentes, tačiau yra kitokios sudėties. Cementinė apkala yra šiuolaikinė, patvari ir estetiška danga fasado apdailai, ji patikimai saugos būstą nuo atmosferos poveikio: lietaus, sniego, vėjo, ardančių ultravioletinių spindulių. Ji priskiriama sunkiai degių medžiagų grupei – liepsna ja neplinta (A2). Atsparumas krituliams ir UV spinduliams užtikrina ilgą eksploatacijos laiką 40 – 50 metų, taip pat nereikės reguliaraus remonto ar atnaujinimo (dažymo).
Fasado dailylenčių montavimas
Fasado dailylenčių montavimas yra greitas ir labai paprastas. Naudojant medines arba cinkuoto plieno (ar kitas) konstrukcijas galite sumontuoti fasadų, frontonų ar stogo apdailą. Cementinės dailylentės tinka montuojant vėdinamą fasadą.
Privalumai:
- Lengvai montuojamos – cementinės dailylentės gali padėti sutaupyti pinigų, nes jų montavimas yra ganėtinai paprastas. Išklausius trumpos konsultacijos galėsite jas montuoti pats.
- Lengva priežiūra – cementinių dailylenčių priežiūrą nereikalauja daug laiko. Jų nereikės nei perdažyti, nei valyti ar plauti dailylenčių, nes už tai gali padaryti lietus ar tirpstantis sniegas.
- Atsparumas – cementinio pagrindo medžiagos yra itin atsparios aplinkos poveikiui: dailylentės nepūva ir nekeičia spalvos. Jos dažniausiai yra naudojamos nuosavų namų fasaduose.
Trūkumai:
- Aukšta kaina – dailylenčių įsigijimo kainą kompensuoja tai, kad jas ganėtinai paprasta montuoti. Tai galima tai atlikti pačiam. Tokios dailylentės yra ilgaamžės, tad lyginant su kitomis apdailos medžiagomis, šių dailylenčių užteks labai ilgam. Laikui bėgant pradinė investicija tikrai atsipirks.
1.1.2. Plastikinės fasado dailylentės
Plastikinės fasado dailylentės yra pigiausia iš išvardintų fasado apdailos rūšių apdailos medžiaga. Plastikinės dailylentės, kaip ir kitos vėdinamo fasado apdailos medžiagos, prailgina sienos medžiagų tarnavimo laiką, pagerina šilumos izoliacijos savybes ir sukuria gražų pastato estetinį vaizdą.
Plastikinės fasado dailylentės taip pat išsiskiria savo ilgaamžiškumu ir, paprastai, nereikalauja reguliarios priežiūros. Visgi reiktų žinoti, kad jeigu jas nuolat veiks tiesioginiai saulės spinduliai, dailylentės gali prarasti formą. Skirtingai nuo tinkuojamosios fasado dangos dailylentėms nereikia jokio papildomo sienos paviršiaus paruošimo, net jeigu sienos paviršius yra nelygus.
Privalumai:
- Universalios. Šią fasado dangą galima naudoti su visomis pastato apšiltinimo medžiagomis. Be to yra didelis spalvų pasirinkimas, dėl to visada rasite patinkančias dailylentes.
- Lengvai montuojamos. Plastikinės dailylentės yra lengvai montuojamos todėl jei turite laisvo laiko galit lengvai savarankiškai atlikti pastato apdailos darbus.
Trūkumai:
- Ant plastikinių dailylenčių renkasi įvairios apnašos, dėl to kas kelerius metus tenka plauti namo sienas.
- Neatsparios ugniai – plastikas – labai degi medžiaga. Gaisro atveju ugnis greitai išplinta.
1.1.3. Keraminės fasado plytelės
Keraminės fasado plytelės turi ne vieną privalumą. Visų pirma tai – natūrali medžiaga naudojama jau šimtus metų. Jos yra atsparios ugniai, atmosferos poveikiui, šalčiui, rūgštims ir šarmams. Taip pat jos visiškai nepraleidžia vandens, nepelija ir yra tvirtos. Keraminės plytelės taip pat būna padengtos antigraffiti apsauginiu sluoksniu,kuris leis pašalinti nuo plytelių grafiti piešinius.
Reikia paminėti, kad keraminės plytelės yra viena brangiausių fasado dangų.
Privalumai:
- ilgaamžės – tinkamai sumontavus plyteles, jos džiugins ne vieną namo gyventojų kartą;
- atsparios atmosferiniams poveikiams – sumontavus keramines plyteles, nereikės nerimauti dėl rudeninių liūčių ar pavasarį tirpstančio sniego. Šios dailylentės atlaiko visus gamtos išbandymus;
- lengvai montuojamos. Keraminės fasado plytelės, kaip ir daugelis vėdinamų sistemų, yra lengvai montuojamos. Turint laisvo laiko ir tam tikrų įgūdžių, pastato apdailos darbus galima atlikti patiems;
- nelaidžios vandeniui;
- atsparios biologiniams kenkėjams;
- nedegios;
- tinka naudoti su bet kokio pločio šiltinimo danga.
Bene vienintelis keraminių plytelių trūkumas yra aukšta jų kaina, lyginant su kitomis dailylentėmis ir plokštėmis.
1.1.4. Cementinės fasado plokštės
Privačių namų apdailai sėkmingai gali būti panaudotos ir cementinės apdailos plokštės. Paprastai tokios presuotos fasadinės plokštės yra standartinių – 30x60 cm – išmatavimų ir nėra labai brangios. Cementinių fasadinių plokščių paviršius, dažniausiai, dengiamas trimis dažų sluoksniais, todėl plokštės yra atsparios UV spinduliams. Plokščių paviršius gali būti tiek lygus, tiek ir struktūrinis.
Nors savo išvaizda cementinės fasado apdailos plokštės gali priminti medines apdailos medžiagas, jų sudėtis visiškai kitokia. Jos atsparios atmosferos poveikiams, vandeniui, jų nereikia kas metus ar dvejus perdažyti.
Šias plokštes galima derinti su kitomis apdailos medžiagomis, jos yra lengvai apdirbamos, todėl sėkmingai galima naudoti realizuojant drąsiausias apdailos idėjas.
Privalumai:
- ilgaamžės – jeigu cementinės plokštės bus montuojamos laikantis gamintojo rekomendacijų, pastatu ilgai papildomai nereiks rūpintis;
- atsparios atmosferiniams poveikiams – fasadų apdaila, kuriai panaudotos cementinės plokštės, sėkmingai saugos pastatą nuo rūgštinių liūčių, neigiamų atmosferinių poveikių, ore sklandančių teršalų ir t.t.;
- atsparios mikroorganizmų dauginimuisi – cementinių apdailos plokščių paviršius dengiamas trimis akrilinių dažų sluoksniais, kurie neleidžia ant plokščių veistis samanoms ir kitiems mikroorganizmams;
- lengvai montuojamos: cementines apdailos plokštes, laikantis instrukcijų, nesunku susimontuoti pačiam. Aišku, visada tikslinga pasitarti su specialistais;
- nelaidžios vandeniui;
- nedegios.
Trūkumai:
- galima būtų paminėti nebent aukštesnę, lyginant su tinkuojamo fasado medžiagų kaina.
2. Dažniausiai pasitaikančios fasadų šiltinimo klaidos
Pastatų šiltinimo darbai pradedami turint konkrečius tikslus, tačiau, kaip rodo praktika, apšiltinant fasadus, nesvarbu, kuri sistema buvo pasirinkta – tinkuojama ar vėdinama – klaidų vis dar pasitaiko. Bene dažniausiai pasitaikančios klaidos – gamintojo rekomendacijų nesilaikymas, termoizoliacinės medžiagos montavimo technologijų pažeidimai, netinkamas orui ir garams laidžių plėvelių įrengimas.
Yra nustatyta, kad daugiausia šilumos prarandama per nesandarias pastato konstrukcijas. Net ir padidinus montuojamos termoizoliacinės medžiagos sluoksnį, bet neužtikrinus pastato sandarumo, norim efekto apšiltinimas neduos. Pradėjus renovacijos darbus reiktų žinoti, kad ypač daug dėmesio reikia skirti tinkamam mazgų įrengimui, nes, pažeidus technologijas ar neužtikrinus sandarumo, jie gali tapti „šalčio tiltų“ susidarymo priežastimi.
Kadangi pastato siena nuolat patirs išorės veiksnių poveikius, reikia tinkamai sudėlioti pastato vėjo, garo ir termoizoliacija. Pastatas turi būti šiltas, bet tuo pat metu turi būti sudarytos sąlygos pasišalinti perteklinei drėgmei. Tai pasiekiama įrengus tinkamą ventiliacijos sistemą.