1. Privačių namų stogo renovavimas, stogo keitimas
Stogo renovacija yra vienas svarbiausių privačios būsto renovacijos proceso dalių. Visų pirma stogo renovacija padeda stipriai sumažinti šiluminės energijos pralaidumą iš pastato vidaus į išorę. Taip pat netvarkingas stogas nebegali visiškai apsaugoti pastato nuo vandens, o pro stogą lašantis vanduo gali stipriai paveikti pastato vidų. Galiausiai senas stogas praranda savo tvirtumą ir stabilumą dėl to stipresnis vėjas gali jį nunešti, o naujas stogas visada yra brangiau negu renovuotas.
2. Stogo karkasas
Stogo konstrukcija yra sudaryta iš keleto sudedamųjų dalių. Stogą sudaro gegnės, stogo plėvelė, tąšai, grebėstai ir stogo danga.
Nusprendus renovuoti stogą visų pirma reikia įvertinti visos stogo konstrukcijos būklę ir pakeisti susidevėjusias dalis naujomis, o jei įmanoma tai ir sutvirtinti stogo konstrukciją papildomomis tvirtinamosiomis dalimis tam, kad stogas atlaikytų didesnes apkrovas, nes šiltinant stogą jo masė padidėja.
3. Stogo danga
Nuo stogo dangos tipo priklauso viso pastato estetinė išvaizda, stogo tarnavimo trukmė ir gyvenimo kokybė.
Lietuvoje senų namų renovacijai dažniausiai yra naudojamos šios stogo dangos:
- Banguoti lakštai (kitaip dar vadinamas "šiferis");
- Plieninė stogo danga;
- Čerpės.
Plieninė stogo danga |
Stogo čerpės |
Banguoti lakštai |
|
---|---|---|---|
Privalumai |
|
|
|
Trūkumai |
|
|
|
3.1. Banguoti lakštai
Banguoti lakštai – Lietuvoje pasiteisinusi stogo danga, kuri pasižymi savo ilgaamžiškumu ir patikimumu.
Šiuolaikiniams banguoti lakštams gaminti nebenaudojamas asbestas, jie yra gaminami iš pluoštinio cemento.
Pluoštinis cementas yra sudėtinė mineralinė medžiaga su ypatingomis estetinėmis ir fizinėmis savybėmis dėl kurių banguoti lakštai tarnaus ilgai, nerūdys, ir neprakiurs, be to ši stogo danga nėra pavojinga.
Banguotų lakštų spalvų ir formų pasirinkimas yra mažesnis nei plieninių stogo dangų, bet banguoti lakštai gražiau atrodo, ypač gražiai atrodo mažesni lapai su didesnio aukščio bangomis, tokiais lakštais yra sukuriamas gražus stogo reljefas, be to esant lietui banguoti lakštai nekelia tiek triukšmo kiek kelia plieninė stogo danga. Deje tokio stogo komplektacija yra brangesnė, nors estetinis stogo vaizdas yra daug gražesnis. Banguoti lakštai pasižymi tuo, kad yra ekologiški, kvėpuojntis ir atsparūs ugniai. Tuo įsitikinti galite pasižiūrėję video siužetą.
Stogo dangų degumas. Bandymo metu parodoma, kaip dega skirtingos stogo dangos: asbestinis šiferis, čerpės, skardinis lakštas, bituminis lakštas, banguotas beasbestinis lakštas.
Fibrocementiniai banguoti lakštai gaminami trimis etapais:
- Mišinio paruošimas - Mišinio paruošimo etape vienoje maišyklėje yra sumaišoma armuojantis ir procesinis pluoštas su vandeniu, o kitoje – cementas su vandeniu. Visa masė yra nuolat maišoma iki reikiamos koncistencijos pagrindinėje maišyklėje iš kurios vėliau gamybinė masė patenka ant lakšto formavimo būgnų.
- Lakšto paruošimas - Suformuotas lakštas automatiškai nukertamas ir apipjaustomas pjaustytuvu, o likusi nepanaudota medžiagų dalis grįžta atgal į gamybos procesą. Banguotuve suformuojamos lakšto bangos, o vėliau lakštas keliauja į brandinimo kamerą, kurioje po aštuonių valandų įgauna stabilią formą. Atsitiktiniai partijos lakštai visuomet yra tikrinami kokybės laboratorijoje, čia įvairiais testais nustatoma, ar pagaminta produkcija atitinka kokybės standartus.
- Dažymas - dažymo pirmame etape lakštai yra kaitinami ir dažomi šepečiais, o po pakartotinio dažų sluoksnio – aušinami. Išdžiovinti lakštai sandėliuojami gatavos produkcijos sandėliuose.
3.2. Plieninė stogo danga
Plieninė stogo danga – lengva ir universali stogo danga, turinti didelę spalvų ir formų paletę. Plieninė stogo danga yra viena pigiausių stogo dangų ir pasižymi savo ilgaamžiškumu, tačiau turi keletą minusų, tokių kaip didelis triukšmas lietaus metu.
SVARBU! Atidžiai rinkitės plieninę stogo dangą ir prižiūrėkite jos montavimą:
* pigiausios ir papraščiausios plieninės stogo dangos gali po keleto metų naudojimo prarasti antikorozines savybes;
* blogai sumontuota danga audros metu gali būti nuplėšta vėjo.
Stogo dangos skleidžiamas triūkšmas. Lietuvoje lietus yra dažnas reiškinys ir lietaus barbenimas į Jūsų stogą gali išties apkartinti Jūsų gyvenimą. Šiame video pristatyme Jūs pamatysite kaip skiriasi lietaus skleidžiamas garsas naudojant skirtingas stogo dangas.
3.3. Stogo čerpės
Čerpės pasižymi ilgaamžiškumu ir prabanga. Jos būna dviejų rūšių: keraminės ir betoninės. Abiejų rūšių čerpių tarnavimo laikas panašus. Skiriasi tik paviršius, gamybos technologija ir atspalvis.
Betoninės čerpės yra pagamintos iš betono ir dažytos iš išorės. Taip pat betoninės čerpės dažnai būna su papildomu apsauginiu sluoksniu kuris apsaugo stogą nuo sąmanojimo ir išblūkimo. Tokios rūšies čerpės ilgus metus atrodys tarsi naujos.
Keraminės čerpes yra natūralaus molio spalvos. Jos yra pagamintos iš molio masės. Taip pat galima pasirinkti ir glazūruotos molines čerpes. Jų spalvų psirinkimas yra didesnis.